افزايش قيمت ورق فولادي

وبلاگ

افزايش قيمت ورق فولادي

Posted on ۱۳اسفند

نقدی بر بازار ورق فولادي در روزهای پایانی سال
افزایش قیمت های جهانی آهن و ورق فولادی و توامان شدن با چندین مناسبت مختلف از جمله :

۱ – شروع فصل مصرف ورق گالوانیزه

۲ -تاخیر تولید کنندگان در تحویل کالاهای پیش خرید شده

۳- افزایش نرخ ارزهای خارجی

۴- شایعات درباره افزایش قیمت کالاها (انتظارات تورمی )

و…

باعث گردیده است که قیمت ورق گالوانیزه در طول یک ماه از حدود ۷ هزار تومان در مبادی به قیمت ۹ هزار تومان افزایش نرخ داشته باشد. حال باید توجه نماییم که کدام یک از عوامل افزایش قیمت ها چه تغییر داشته است كه باعث افزايش قيمت ورق فولادي شده است؟؟..


محدوديت در بازار آهن

Posted on ۱۳اسفند

طی هفته گذشته خبرهایی منتشر شده است در خصوص این که احتمال اعمال محدودیت از دو جهت به تولیدکنندگان آهن آلات قوت گرفته است:

۱) اعمال مجدد سهمیه بندی در خصوص الزام حداقل عرضه حجم مشخصی از شمش به بازار داخلی توسط تولیدکنندگان آهن آلات

۲) اعمال برخی محدودیت ها در عرصه های صادراتی با محوریت اولویت قرار گرفته شدن تامین بازار داخلی

به نظر می رسد، به دلیل غفلت مجدد تولیدکنندگان آهن آلات در تامین نیاز داخلی؛ آن طور که شایسته مصرف کننده نهایی بازار داخلی است؛ و به دلیل پدیدار شدن مجدد التهاب در بازار داخلی فولاد، وزارت محترم صمت مجددا به این موضوع ورود کرده و در حال مذاکره با فولادی ها در این خصوص است. رایزنی ها و چانه زنی ها در این خصوص مجددا مدتی است شکل گرفته و به احتمال زیاد برخی محدودیت ها در دو سوی “سهمیه بندی عرضه شمش داخلی” و “اعمال محدودیت هایی در حوزه صادرات” مجددا روی میز قرار گرفته است.


قيمت آهن در سال جديد

Posted on ۱۳اسفند

درشرایط بازار فولاد در روزهای اخیر چنان نابسامان گشته که قدرت تحلیل و پیش بینی را برای فعالان این حوزه بسیار مشکل کرده است. با این حال در روزهای پایانی سال تا حدودی می توان با بررسی کلی شرایط به هم ریخته کنونی در بازار فولاد به پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۸ پرداخت. شاید خیلی از شما عزیزان در حال حاضر با توجه به اوضاع نابسامان دست از ساخت و ساز کشیده و در انتظار بهبود قیمت محصولات فولادی باشیم.
آمار سال جاری نشان می دهد مجموع تولید فولاد ایران (خام و مقاطع) رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن است. به گفته رییس انجمن تولید کنندگان فولاد، افق تولید در سال جدید حدود ۳۰ میلیون تن خواهد بود. مصرف داخلی کمتر از نصف این مقدار است. مازاد تولید آهن آلات ایران در منطقه نسبتا چشم‌گیر است. همچنین افزایش نقدینگی حاکی از افزایش تورم در سال جدید می باشد و امسال تورم نقطه به نقطه در اکثر محصولات بین ۴۰ تا ۵۰ و تورم ماهانه بیش از ۳۰ درصد بوده است. با افرایش نرخ تورم، نرخ ارز خواه ناخواه همگام با تورم افزایش خواهد یافت، افزایش نرخ ارز بر نرخ کلیه کالاها، دستمزد، حقوق و هزینه های سربار تولید موثر خواهد بود. قیمت آهن آلات هم از این قائله مثتنی نیست.


Back to Top